3. Chronická obštrukčná choroba pľúc

19. 12. 2019 · 2 minúty na prečítanie

Chronická obštrukčná choroba pľúc označovaná ako CHOCHP je pomerne časté ochorenie, ktorému je ale možné predchádzať a aj účinne liečiť. Charakteristickými sú pretrvávajúce ťažkosti s dýchaním v dôsledku obmedzeného prietoku vzduchu v dýchacích cestách. Tieto príznaky vznikajú najčastejšie v dôsledku dlhodobého kontaktu so škodlivými časticami a plynmi.

Najvýznamnejším rizikovým faktorom pre vznik CHOCHP je fajčenie. Pravidelné vdychovanie cigaretového dymu a ďalších škodlivých častíc je príčinou vzniku zápalu pľúc. Ten je síce normálnou obrannou reakciou organizmu, u pacientov s CHOCHP prechádza ale postupne do chronického stavu. Chronický zápal vyvoláva postupne zúženie periférnych priedušiek v dôsledku štrukturálnych zmien. Dochádza takisto k deštrukcii pľúcneho parenchýmu, objavuje sa zvýšená produkcia hlienu a ďalšie ťažkosti.

 

Aké faktory najčastejšie ovplyvňujú vznik CHOCHP?

 

  • Fajčenie ­je hlavný rizikový faktor. Negatívne pôsobí nielen aktívne fajčenie, ale aj pravidelný pobyt v zafajčenom prostredí (pasívne fajčenie).
  • Genetické faktory
  • Vek
  • Vývoj rast pľúc – akékoľvek negatívne ovplyvnenie rastu pľúc počas tehotenstva a detstva zvyšuje riziko vzniku CHOCHP.
  • Škodlivé častice – prach, chemikálie, dym a podobne.
  • Astma, infekcie – časté infekcie dýchacieho aparátu v detstve, ako aj rozvinutá astma v dospelosti zvyšuje riziko rozvoja CHOCHP.

 

Medzi typické príznaky CHOCHP patrí dýchavičnosť, chronický kašeľ, hlien, sipot a zvieranie na hrudi spolu s pridruženými ochoreniami. Základným diagnostickým vyšetrením je pri tomto ochorení takzvaná spirometria. Pomocou spirometra, prístroja na zaznamenanie dýchania, lekár zistí funkciu pacientových pľúc.

 

Cieľom liečby u pacienta trpiaceho CHOCHP je zmierniť príznaky, obmedziť zhoršovanie pľúcnych funkcií a zabrániť prípadným pľúcnym komplikáciám. Varovné príznaky by sme preto v žiadnom prípade nemali podceňovať a konzultáciu u lekára neodkladať.