Praktické informácie o liekoch (22)

 • Lieky po záruke nikdy neužívajte

  Pre mnohých ľudí predstavuje jeseň vhodnú príležitosť na veľké upratovanie a na vytriedenie nepotrebných vecí. Nezabúdajte ani na to, že aj domáca lekárnička potrebuje z času na čas skontrolovať, aby ste zistili, či je jej obsah ešte použiteľný a bezpečný. Odborníci opakovane varujú pred rizikami, ktoré súvisia s užívaním liekov po exspirácii a vyzývajú pacientov, aby...

  • exspirácia
  • lieky
  Lieky po záruke nikdy neužívajte
 • Cukrovka a doplnky stravy 06.05.2019

  Udržiavanie normálnej hladiny glukózy v krvi je základom prevencie komplikácií cukrovky. Vysoká hladina krvného cukru – hyperglykémia, podobne ako vysoký tlak nebolí. Ak ale trvá príliš dlho, môže viesť až k nezvratným zmenám, ktoré výrazne zhoršujú kvalitu života.

  Cukrovka a doplnky stravy 06.05.2019
 • Antibiotiká – ich škodlivé účinky a zmena v indikácii v sekcii Praktické informacie o liekoch 06.05.2019

  V uplynulých dňoch pútala pozornosť  v odborných aj populárnych médiách téma obmedzenia používania známeho druhu antibiotík. Jedná sa o takzvané chinolónové a fluorchinolónové antibiotiká, ktoré sú súčasťou liečebných postupov už vyše 30 rokov.

  Antibiotiká – ich škodlivé účinky a zmena v indikácii v sekcii Praktické informacie o liekoch 06.05.2019
 • Všetko čo je dôležité vedieť o liekoch na zníženie cholesterolu 20.03.2019

  Zvýšený cholesterol je považovaný za tichého nepriateľa. Pokroky v oblasti medicíny priniesli na trh množstvo prípravkov a liekov, ktoré cholesterolu vyhlásili vojnu a zaručujú pacientom spoľahlivú ochranu, no napriek tomu rozpútali vlnu diskusii a kritiky. Prečo je dôležité strážiť si chlolesterol a na čo je dôležité si dať pozor po zahájení liečby?

  Všetko čo je dôležité vedieť o liekoch na zníženie cholesterolu 20.03.2019
 • Antikoncepcia a bezpečnosť užívania 30.01.2019

  Môžem užiť tablety, ktoré predpísal lekár kamarátke? Hormonálna antikoncepcia funguje na celosvetovom trhu už vyše pol storočia. Svoju popularitu medzi ženami si zaslúžila pohodlnosťou  užívania a  vysokou spoľahlivosťou. 

  Antikoncepcia a bezpečnosť užívania 30.01.2019
 • Probiotiká v hlavnej úlohe 10.12.2018

  Našu črevnú flóru ovplyvňuje viac ako 400 000 baktérií, mnohé z nich sú pre zdravie nevyhnutné a prospešné. Mikroflóra každého človeka je tak jedinečná, ako naše zreničky. Jej správne osídlenie je nevyhnutné pre prirodzený vývoj imunitného systému už od ranného veku. 

  Probiotiká v hlavnej úlohe 10.12.2018
 • Čo by vám mal o vašich liekoch povedať lekár a lekárnik? 28.11.2018

  Dostali ste od lekára recepty s predpísanými liekmi a neskôr ste zistili, že vlastne vôbec neviete, ktorý liek je na čo, ako ich správne užívať a koľko vás to všetko bude stáť? Základom je nebáť sa opýtať!

  Čo by vám mal o vašich liekoch povedať lekár a lekárnik? 28.11.2018
 • Prečo sú niektoré lieky lacnejšie? 24.11.2018

  Cesta lieku od výskumu a výroby až po lekáreň a pacienta je veľmi zdĺhavá. Samotný vývoj lieku je finančné nákladný a rizikový proces.

  Prečo sú niektoré lieky lacnejšie? 24.11.2018