Pozor: Horúci nápoj nie je obyčajný čaj!

9. 1. 2020 · 5 minút na prečítanie

Zimné a chladné počasie sú obdobie, kedy sa zvýšuje riziko infekcií horných a dolných dýchacích ciest. Organizmus je vystavený viac ako 200 druhom baktérií a vírusov, z nichž je rinovírus hlavným pôvodcom týchto infekcií. Tieto vírusy môžu vyvolať široký spektrum symptômov, vrátane zvýšenej teploty, nádchu, kašle, slabosti, škriabania a bolesť v krku. Ak je infekcia včasne detekovaná a správne ľavorovaná, je možné ju úspešne zvládnúť prostredníctvom domácej samoliečby, čo eliminuje potrebu návštevy lekára.

Mgr. Michaela Jarkovská
Mgr. Michaela Jarkovská
Pozor: Horúci nápoj nie je obyčajný čaj!

 

Zimné a chladné počasie so sebou prináša vysoký výskyt ochorení horných a dolných dýchacích ciest. Organizmus čelí množstvu, viac ako 200 druhom baktérií a vírusov, pričom asi najčastejším pôvodcom infekcií je rinovírus. Tieto vírusy vyvolávajú zvýšenú teplotu, nádchu, kašeľ, slabosť, škriabanie a bolesť v krku. Ak sa ochorenie podchytí včas, je možné prekonať ho správnou domácou samoliečbou bez nutnosti návštevy lekára.

 

Prechladnutie nie je chrípka. Chrípku spôsobuje vírus chrípky, keď telesná teplota vystúpi na 39 až 40 stupňov Celzia a trvá 3 až 4 dni. Pacienti pociťujú malátnosť, zimnicu, nechutenstvo, bolesti kĺbov a svalov. Chrípka sa začína náhle, z plného zdravia, a môže spôsobiť závažné komplikácie. Prechladnutie a chrípka sa neliečia antibiotikami. Základom liečby je oddych, pravidelné vetranie, dostatok tekutín a vhodne zvolené voľnopredajné prípravky z lekárne. Horúce nápoje sú u pacientov veľmi obľúbené, nie sú to len obyčajné čaje, ale skutočné lieky obsahujúce dve alebo viac účinných látok. Ich úlohou je zmierniť príznaky chrípky a prechladnutia. Pomáhajú odstrániť prejavy ochorenia, ako sú zvýšená teplota, bolesť hlavy, upchaté dutiny, kašeľ, bolesť hrdla a svalov. Preto sa nesmú používať ako čaje na zahriatie. Veľa ľudí ich pije na bežné uhasenie smädu. Pri neustálom užívaní môžu totiž spôsobiť vážne poškodenie pečene, obličiek, žalúdka a zvyšujú riziko vzniku kardiovaskulárnych ochorení.

 

 

AKO ICH SPRÁVNE UŽÍVAŤ

Obsah vrecúška sa rozpustí v 250 mililitroch teplej vody, približne 70-stupňovej. Neodporúča sa používať vriacu vodu, pretože tá zničí prospešný účinok vitamínu C. Lieky sa už nekombinujú s inými liekmi proti bolesti či na zníženie teploty. Počas liečby sa nesmie piť alkohol. Užívajú sa maximálne tri- až štyrikrát denne s odstupom štyroch až šiestich hodín medzi jednotlivými dávkami. Maximálna dĺžka užívania je  päť dní, ak príznaky choroby neustupujú, je nutné navštíviť lekára.

 

NAJVIAC VYSKYTUJÚCE SA ÚČINNÉ LÁTKY

Paracetamol – znižuje horúčku a tlmí bolesť, v nápoji sa nachádza v množstve 325 až 1 000 miligramov. Maximálna denná dávka pre dospelého človeka sú 4 gramy. Jednorazovú dávku 1 000 miligramov by nemali užívať ľudia s hmotnosťou nižšou ako 65 kilogramov.

Fenylefrín – sťahuje cievy v sliznici nosa, a tým zabezpečí uvoľnenie upchatého nosa a prínosných dutín.

Vitamín C – posilňuje imunitu organizmu, skracuje dĺžku trvania a zmierňuje príznaky ochorenia. Zastúpený v nápoji môže byť od 50 až do 100 miligramov, čo zodpovedá odporúčanej dennej dávke pre dospelého.

Guaifenezín – prírodná látka, ktorá napomáha vykašliavanie, má upokojujúce účinky a pomáha pri zaspávaní. Preto je potrebné dávať si väčší pozor pri užívaní prípravku s touto účinnou látkou najmä pri realizovaní činností, ktoré si vyžadujú zvýšenú pozornosť. Užíva sa pri vlhkom, produktívnom kašli, nie pri suchom, čiže dráždivom kašli.

 

HORÚCI NÁPOJ NIE JE PRE KAŽDÉHO, KTO BY SA MU MAL VYHNÚŤ ?

Tehotné a dojčiace ženy – znižuje prekrvenie maternice, čím znižuje prívod kyslíka a prechádza do materského mlieka, preto nie je vhodný pre tehotné a dojčiace ženy.

Deti do 12 rokov (niektoré až do 15 rokov) – kvôli vyššiemu obsahu jednotlivých liečiv.

Pacienti s vysokým krvným tlakom – fenylefrín sťahuje cievy a tým zvyšuje krvný tlak. Niektoré nápoje obsahujú väčšie množstvo sodíka, ktorý zadržiava vodu v tele, a tým sa zvyšuje tlak krvi. Pri dodržiavaní správneho dávkovania ovplyvňujú tlak krvi len minimálne, nemali by ich užívať najmä pacienti so závažnou či so zle kontrolovanou hypertenziou, čiže s vysokým krvným tlakom.

Pacienti s ochoreniami pečene a obličiek – paracetamol zaťažuje pečeň, vhodnejšie sú lieky s obsahom ibuprofénu alebo kyseliny acetylsalicylovej.

Pacienti užívajúci antidepresíva – nesmú užívať horúce nápoje s obsahom fenylefrínu.

Pacienti užívajúci lieky na riedenie krvi warfarín – paracetamol zvyšuje jeho účinok.

Pacienti s cukrovkou – niektoré horúce nápoje obsahujú sacharózu, ktorá zvyšuje cukor v krvi. Diabetikom sa odporúča užiť horúci nápoj s umelým sladidlom alebo užiť liek vo forme tabletky proti prechladnutiu.

Pacienti so zvýšeným vnútroočným tlakom.

 

 

VYSKÚŠAJTE PRÍRODNÝ RECEPT PROTI PRECHLADNUTIU

Zázvor – je ideálny spoločník chladných dní, zahreje a účinne bojuje pri prvých príznakoch ochorenia. Známy je svojím protizápalovým účinkom, tlmí bolesť, znižuje horúčku, podporuje potenie a vylučovanie škodlivých látok z tela. Môže sa používať aj ako prevencia, pretože podporuje imunitu. Nastrúhaný zázvor sa zaleje horúcou vodou, nechá sa lúhovať a prípadne sa ochutí medom a citrónom. V lekárňach Dr. Max je dostupný vo forme granulátu s obsahom medu a zázvoru. Jeho pitie je dobrou alternatívou pre ľudí, ktorí zo zdravotného dôvodu nemôžu piť bežné horúce nápoje s účinnými látkami.

Cesnak – známy ako prírodné antibiotikum má protivírusové, protiplesňové a antibakteriálne účinky, ktoré si zachováva hlavne v surovom stave. Pred jedením je vhodné rozpučiť ho, a tým sa aktivuje jeho obsahová účinná látka. Ak sa zmieša s tromi až štyrmi lyžicami medu, zmierni sa jeho prenikavý zápach.

Cibuľa – sa dá pripraviť na všetky možné spôsoby. Nakrája sa na kocky, zaleje sa medom a uloží sa v uzavretom pohári na teplé miesto, až kým nepustí šťavu. Tento sirup podporuje vykaš­liavanie a pomáha pri bolestiach v hrdle. Cibuľový čaj je rovnako účinný a výborný pri zapálených prieduškách a pri podráždených hlasivkách. Nadrobno nakrájaná cibuľa sa môže zavesiť na noc blízko chorého, ktorý inhaluje jej výpary.

Teplé mlieko – s medom a s maslom pomôže pri boľavom hrdle. Ak sa doňho pridá rozpučený cesnak, jeho liečivé účinky sa ešte znásobia.

Vitamín C – zvyšuje imunitu, jeho najznámejším zdrojom sú citrusové plody. Kyslá kapusta alebo chren ho obsahujú omnoho viac ako citróny.

Bylinky – vykašliavať pomôže brečtanový sirup, na suchý a dráždivý kašeľ je vhodnejší skôr skorocel. Čaj z lipy pomôže na vypotenie pri vysokej teplote rovnako, ako aj čierna baza, ktorá zmierni kašeľ a uvoľní hlieny. Silný odvar zo šalvie je vhodný na kloktanie pri zápale hrdla a pri upchatých dýchacích cestách. Liečivé účinky má aj bazalka, ktorá sa nemusí pridávať len do varenia, ale môže sa z nej uvariť čaj proti kašľu, ktorý zvýši imunitu a uľahčí vykašliavanie. Rovnako aj šípkový čaj obsahuje vysoké množstvo vitamínu C.

Ďalšie články k téme Pozor: Horúci nápoj nie je obyčajný čaj!

  • Ako sa najrýchlejšie zbaviť nádchy?

    Ako sa najrýchlejšie zbaviť nádchy?

    · 5 minút na prečítanie
    Nemôžete dýchať, ležíte v posteli a rýchlo míňate jeden balíček vreckoviek za druhým. Slzy sa vám valia z očí, no nie len kvôli sklamanému plánu na výlet s kamarátmi. Skutočnou príčinou vašich problémov je upchatý slzný kanál, čo je často podceňovaná súčasť nášho zdravia. Takýto stav môže spôsobiť vážne nepohodlie a frustráciu, a je častým príznakom akútneho zápalu nosohltana -...
  • Aj Vás už skolila? Chrípka

    Aj Vás už skolila? Chrípka

    · 3 minúty na prečítanie
    Ak pociťujete bolesť v celom tele, máte obmedzenú pohyblivosť, zároveň cítite bolesť v krku a máte zvýšenú teplotu, pravdepodobne trpíte chrípkou. Toto vírusové ochorenie sa často vyskytuje počas chladných mesiacov a je veľmi nákazlivé. Pretože má potenciál spôsobiť vážne komplikácie, nemožno ho podceňovať.
  • Kedy sa dať zaočkovať proti chrípke?

    Kedy sa dať zaočkovať proti chrípke?

    · 4 minúty na prečítanie
    Chrípkové ochorenia sa v posledných dvoch rokoch takmer nevyskytovali. Odborníci varujú, že pri najbližšej chrípkovej sezóne sa to prejaví vyššou chorobnosťou a rýchlejším šírením. Ak sa chcete chrániť, siahnite po očkovaní proti chrípke práve teraz. 
O autorovi
Mgr. Michaela Jarkovská
Mgr. Michaela Jarkovská
Čítať viac od autora
O autorovi
Mgr. Michaela Jarkovská
Mgr. Michaela Jarkovská
Čítať viac od autora