Morská voda alebo ako „soľ nad zlato“ neplatí iba v kuchyni

3. 12. 2015 · 3 minúty na prečítanie

Hypertonické, izotonické, s meďou či mangánom – ako sa v nich má človek vyznať?

PharmDr. Michal Trgo
PharmDr. Michal Trgo
Morská voda alebo ako „soľ nad zlato“ neplatí iba v kuchyni

 

 

Pokiaľ práve nemusíme kráčať peši na desiate poschodie, pretože sa nám pokazil výťah, tak väčšinu času v priebehu dňa dýchame nosom. Úlohou nosa a jeho sliznice je z vdychovaného vzduchu filtrovať nečistoty, zvlhčiť ho a najmä v zimnom období zohriať. Aj keď si to zvyčajne neuvedomujeme, plnením týchto úloh dostáva náš nos poriadne zabrať.

Akútne choroby dýchacej sústavy patria medzi najčastejšie príčiny návštevy lekára či lekárne

Medzi najvýznamnejšie prípravky, ktoré možno použiť v prevencii, ale aj liečbe príznakov akútnej a chronickej nádchy, pri alergii alebo po úraze nosa, patria soľné roztoky. Poznáme roztoky izotonické, hypertonické, s meďou či mangánom – ale ako sa v nich má človek vyznať?

Vody izotonické, alebo keď je menej viac

Princíp použitia spomínaných roztokov na liečebné alebo preventívne účely je založený na zákonitostiach jednoduchej osmózy, teda prestupe tekutín cez bunkovú membránu. Izotonické roztoky obsahujú rovnaké množstvo solí, ako je v sliznici nosa. Nie sú schopné spôsobiť stiahnutie nosovej sliznice a rapídne zlepšenie dýchania. Na druhej strane však nos zvlhčujú, čistia, napomáhajú odstraňovať vírusy, baktérie a alergény, čím prispievajú k prevencii vzniku ochorení. Ich použitie je možné dlhodobo (celoročne) a sú určené aj pre deti od narodenia, tehotné a dojčiace ženy.

Hypertonické morské vody sú tie s väčším obsahom solí

Pôsobia na princípe presunu tekutín z opuchnutej sliznice nosa do hypertonického roztoku morskej vody, ktorý sa prostredníctvom rozprašovača vstrekne alebo inou formou aplikuje do nosa. Tým sa zmenší objem opuchnutej nosovej sliznice, sliznica sa stiahne a dochádza k hlavnému želanému efektu – zlepšeniu dýchania cez nos.

Oproti predošlej skupine izotonických vôd je ich použitie limitované, a to predovšetkým časovo – odporúčané je aplikovať takéto prípravky maximálne dva týždne. Obmedzenia sa týkajú i veku, keďže najmenším deťom nemožno podať uvedený prípravok s rovnakou koncentráciou solí ako v prípade dospelých. V lekárňach sú preto dostupné menej koncentrované hypertonické roztoky morskej vody určené pre deti od 3 mesiacov. Ich aplikácia je však taktiež časovo obmedzená (maximálne 14 dní).

Soľné roztoky možno používať vo forme kvapiek, sprejov, možné je i prevedenie nosového preplachu pomocou kanvičiek. Klinické štúdie nepotvrdili zásadné rozdiely medzi jednotlivými formami aplikácie.

 

Prečo si nie je možné roztoky pripraviť doma?

V lekárňach sa často stretávame s prípadmi nepremysleného samoliečiteľstva. Rozšíreným príkladom je i domácka príprava roztokov morskej vody. Keďže laickej verejnosti chýbajú zručnosti a vedomosti o ich správnej príprave, svojím neuváženým konaním vyrobia „morskú vodu“ pochybnej kvality, účinnosti a bezpečnosti.

 

V domácich podmienkach predsa nie je možné zabezpečiť vysoký stupeň hygienickej čistoty, ktorý je základným predpokladom pre výrobu a prípravu účinných a bezpečných liekov. Podomácky pripravené roztoky môžu byť veľmi ľahko kontaminované baktériami alebo vírusmi, čo z nich v konečnom dôsledku robí vhodných adeptov na privodenie si zhoršenia doterajšieho zdravotného stavu.

Pomocné látky, ktoré pri správnej aplikácii naozaj pomáhajú

Do roztokov morských vôd môžu byť pridané rôzne pomocné látky, ktoré pri správnom použití napomáhajú v prevencii alebo liečbe ochorení. Dexpantenol napomáha hojeniu sliznice nosa, kyselina hyalurónová sliznicu nosa zvlhčuje, mentol a ostatné silice pôsobia osviežujúco a dezinfekčne. Často je možné sa stretnúť s roztokmi morskej vody, ktorých účinok je znásobený prídavkom medi a mangánu. Meď pôsobí proti množeniu sa baktérií a zároveň má aj protizápalový účinok. Mangán bráni uvoľňovaniu histamínu, čo má význam v prípade potlačenia príznakov alergickej nádchy.

Ak ste si pozorne prečítali tento článok, tak už by Vám nemalo robiť problém rozlíšiť vody hypertonické, izotonické a efektívne ich využiť v predchádzaní a liečbe ochorení dýchacích ciest. Tak čo poviete, platí aj v tomto prípade staré známe „soľ nad zlato“?

Ďalšie články k téme Morská voda alebo ako „soľ nad zlato“ neplatí iba v kuchyni

  • Ako sa najrýchlejšie zbaviť nádchy?

    Ako sa najrýchlejšie zbaviť nádchy?

    · 5 minút na prečítanie
    Nemôžete dýchať, ležíte v posteli a rýchlo míňate jeden balíček vreckoviek za druhým. Slzy sa vám valia z očí, no nie len kvôli sklamanému plánu na výlet s kamarátmi. Skutočnou príčinou vašich problémov je upchatý slzný kanál, čo je často podceňovaná súčasť nášho zdravia. Takýto stav môže spôsobiť vážne nepohodlie a frustráciu, a je častým príznakom akútneho zápalu nosohltana -...
  • Viete odlíšiť alergickú nádchu od tej bežnej?

    Viete odlíšiť alergickú nádchu od tej bežnej?

    · 2 minúty na prečítanie
    Občas sa stane, že sa ráno zobudíme so zapchatým nosom. V takýchto prípadoch je bežnou prvou voľbou liečby použitie nosových kvapiek alebo sprejov. Avšak, ak nám nádcha neustupuje po dobu jedného či dvoch týždňov, alebo sa pravidelne objavuje a zmizne, môžeme si položiť otázku, či ide o bežnú vírusovú nádchu alebo alergickú reakciu.
  • Máte plný nos? Dýchanie vás tlačí a po několika nočiach sa vám nezdá, že ste sa dobre vyspali? Tento pocit beznádeje je známy všetkým. V takýchto situáciách sa mnohí ľudia obráťajú na zázračné spreje do nosa, ktoré sľubujú okamžitú úľavu. Avšak, je dôležité si uvedomiť, že prílišné užívanie týchto liekov môže zvýšiť riziko vzniku závislosti.
O autorovi
PharmDr. Michal Trgo
PharmDr. Michal Trgo
Čítať viac od autora
O autorovi
PharmDr. Michal Trgo
PharmDr. Michal Trgo
Čítať viac od autora