Ako vyhrať boj s atopickým ekzémom?

1. 8. 2017 · 4 minúty na prečítanie

Ak máte, alebo má vaše dieťa dlhodobo suchú kožu s výrazným svrbením, prípadne so zhrubnutím a začervenaním, možno ste sa už súkromili o atopickom ekzéme?

 

PharmDr. Beáta Kellerová
PharmDr. Beáta Kellerová
Ako vyhrať boj s atopickým ekzémom?

Máte vy, alebo vaše dieťa dlhodobo suchú kožu s výrazným svrbením, prípadne so zhrubnutím a začervenaním? Počuli ste už o atopickom ekzéme?

Svrbenie. Zhrubnutie a začervenanie pokožky. Toto sú len niektoré z príznakov atopického ekzému. Príčinou vzniku týchto ťažkostí môže byť dedičnosť, nerovnováha v imunitnom systéme (alergia), ale aj nepriaznivé vonkajšie vplyvy. Výsledkom týchto nepriaznivých faktorov je porucha kožnej bariéry. Koža je suchá, nie je schopná zadržiavať vodu. Na viacerých miestach pokožky sa následne vytvárajú ložiská, pre ktoré je typické intenzívne svrbenie, zhrubnutie a začervenanie, tvorba pľuzgierov až mokvajúce ranky, či praskliny.

Koža atopika je náchylnejšia k vírusovým infekciám ako je herpes, bradavice, moluská (u detí), ale i k bakteriálnym alebo plesňovým ochoreniam.

Atopický ekzém (AE) zvyčajne začína v dojčenskomalebo detskom veku.
Neskôr sa často pridá aj alergická nádcha a/alebo priedušková astma. Sklon k týmto trom ochoreniam, označovaný ako atopia, je dedičný.

Dojčenská forma AE:

je najčastejšia,
začína sa na tvári, odkiaľ sa môže rozšíriť na celú hlavu a telo,
vyvolávajú a zhoršujú ju najmä nevhodné potraviny (kravské mlieko, vajcia, orechy, citrusové plody, či už v strave dieťaťa, alebo v strave matky počas dojčenia),
zhoršuje sa aj pri infekciách, očkovaní, prerezávaní zúbkov;

Detská forma AE:

predškolský až školský vek,
typické sú ložiská na krku, zápästiach, kolenných a lakťových jamkách,
až 75 % pacientov sa vylieči a atopický ekzém v dospelosti nepokračuje;

Forma dospelých:

postihuje rovnaké oblasti ako detská forma,
výraznejšie svrbenie,
koža je hrubšia a viac popraskaná,
zhoršenie vyvoláva najmä stres;

Každý ekzém nemusí byť atopický.
Každý pacient s podozrením na atopický ekzém by mal byť vyšetrený lekárom, ktorý potvrdí diagnózu a určí liečbu. Ide o dlhodobé ochorenie. Vhodnou starostlivosťou o pokožku a správnou životosprávou ho však možno dostať pod kontrolu. Ako si teda môžete pomôcť?

Premasťovať. Premasťovať. Premasťovať!
50 % úspechu liečby predstavuje starostlivosť o pokožku. Prednosť má kozmetika pre deti a pre atopikov – bez dráždivých zložiek, ako sú parfumy, farbivá a konzervanty. Na umývanie sú vhodné mydlá s neutrálnym alebo kyslým pH (pH 5) a po každom umytí rúk, kúpeli alebo sprchovaní je potrebné pokožku ošetriť krémom alebo telovým mliekom. Pokožku je vhodné ošetrovať minimálne dvakrát denne.

Aj pri umývaní buďte opatrní!
Vhodnejšia je sprcha ako kúpeľ, kontakt s vodou má byť radšej krátky, maximálne do 15 minút. Teplota vody by nemala presiahnuť 38 °C. Kožu by ste nemali pri umývaní a sušení šúchať, radšej jemne priložiť uterák.

Poznáte pravidlo 3 minút?
Pokožku je najlepšie ošetriť do 3 minút po sprchovaní alebo kúpeli. Takto je možné časť vody „uzamknúť“ do pokožky.

Čo ešte zlepšuje priebeh ochorenia?
Stabilná teplota miestnosti by mala byť okolo 20 °C a relatívna vlhkosť 40 – 50 %.
Časté vetranie (pacient by sa nemal vyskytovať v prašnom prostredí, či v prostredí výskytom peľov).
Prostredie by malo byť bez prachu a roztočov, čo môžete zabezpečiť častejším vysávaním alebo znížením počtu bytových textílií.

Nedráždivá strava.
Dojčenie detí materským mliekom, ak je to možné – pozor na alergény v strave matky (vaječný bielok, orechy, ryby, ...).
Vhodné oblečenie by malo byť voľné a z nedráždivých materiálov, napríklad z bavlny.
Nové oblečenie oprať pred prvým nosením, dôsledne vypláchať a nepoužívať aviváž.

Čo zhoršuje priebeh ochorenia?
Prirodzene nastáva zhoršenie na jar a na jeseň – keď je vlhké počasie, ale aj počas horúceho leta – kedy je prítomné nadmerné potenie.
Stres.
Infekčné ochorenia – chrípka, infekcie horných dýchacích ciest, ...
Prerezávanie zúbkov u detí.
Prašné prostredie, peľ.
Roztoče – pozor na kontakt so zvieratami.
Nevhodné oblečenie – tesné, vlna, syntetické materiály, tmavá spodná bielizeň (škodlivé farbivá).
Nevhodná strava – ostré a kyslé jedlá, konzervované potraviny, mlieko, vajcia, ryby, orechy, čokoláda, plesňové syry, citrusové ovocie.
Kontakt s chemikáliami (farby, riedidlá, ...).
Kontakt s hlinou (práca v záhrade).

Odporúčania mamičkám detí s atopickým ekzémom:
Zabráňte kontaktu dieťaťa s kýmkoľvek, kto práve prekonáva akútny herpes. Najmä u dojčiat a malých detí je prenos herpetickej infekcie do ekzémového ložiska veľmi nebezpečný. Očkovanie detí s atopickým ekzémom je možné, ak je ekzém v pokojovej fáze. Po očkovaní (najmä živými očkovacími látkami) môže dôjsť k zhoršeniu prejavov ekzému, ktoré zvyčajne trvá 3 týždne.

Zhoršenie atopického ekzému počas antibiotickej liečby nebýva spôsobené užívaním antibiotík, ale infekčným ochorením alebo zvýšenou teplotou a potením počas infekcie. Ak sa však na koži objavia iné prejavy ako ekzém (iný typ pľuzgierov, žihľavka, škvrny), ihneď kontaktujte lekára. Môže ísť o alergickú rekciu.

Najlepšia strava pre vaše dieťa je plné dojčenie počas prvých 6 mesiacov. Vo vašej strave je vhodné vylúčiť alebo výrazne obmedziť vajcia, orechy, ryby v posledných 3 mesiacoch tehotenstva a počas dojčenia.

 

O autorovi
PharmDr. Beáta Kellerová
PharmDr. Beáta Kellerová
Čítať viac od autora
O autorovi
PharmDr. Beáta Kellerová
PharmDr. Beáta Kellerová
Čítať viac od autora