Ako sa starať o mliečny chrup?

14. 3. 2018 · 4 minúty na prečítanie

Prečo je starostlivosť o mliečne zúbky tak dôležitá, keďže nakoniec vypadnú?

Mgr. Daniela Haľková
Mgr. Daniela Haľková
Ako sa starať o mliečny chrup?

Prečo je zdravie mliečnych zúbkov také dôležité, keď nakoniec aj tak vypadnú?

 

Starostlivosť o mliečny chrup je rovnako potrebná ako starostlivosť o trvalý chrup. Mliečne zuby sú veľmi dôležité pre správny vývoj čeľuste. Ich predčasné vypadávanie v dôsledku zlej starostlivosti môže mať za následok nesprávne usporiadanie trvalého chrupu. Je základom pre trvalé zuby, ktoré ho potom nahradia. Základ zúbkov sa v ďasnách vytvára už okolo 6. týždňa tehotenstva. Preto by na správnu starostlivosť, pravidelné prehliadky u zubného lekára a výživnú stravu nemali zabúdať ani budúce mamičky.

 

Prerezávanie prvých mliečnych zúbkov sa začne približne okolo 6. mesiaca života.


U niektorých detí sa prvý zúbok prereže celkom nenápadne, inokedy je to obdobie dosť náročné - dieťatko plače, nadmerne sliní, obhrýza hračky, či pästičky, je mrzuté, plačlivé, odmieta stravu, má zvýšenú teplotu, redšiu stolicu, červené líčka, ak je dojčené, tak si na upokojenie dožaduje častejšie, hoci aj krátke dojčenia. Pri rýchlom prerezávaní sa môžu na ďasnách objaviť malé krvné podliatiny. 

Úľava sa dostaví, až keď sa zúbok objaví. Ako prvé sa zväčša prerežú stredné rezáky (jednotky). Pomôcť môžu aj detské hryzadlá. Hryzením sa zmäkčí ďasno a zúbok vyjde ľahšie. Niektoré sú naplnené tekutinou a dajú sa schladiť v chladničke. Studené hryzadlo môže boľavé ďasno jemne ochladiť, a tak aspoň na chvíľu uľaviť od bolesti. Ak je dieťa mrzuté, plačlivé a je viditeľné, že ho trápia boľavé zúbky, môžeme použiť niektorý z voľne dostupných gélov s obsahom prírodných látok alebo liečiva, ktoré ďasno znecitlivie a potlačí bolesť. V prípade výskytu teploty a pri silnej bolesti pomôže čapík alebo sirup s obsahom paracetamolu či ibuprofénu. Vývoj mliečneho chrupu zvyčajne končí do tretieho roku veku dieťaťa, kedy je úplne prerezaných všetkých 20 zúbkov.

Mliečne zuby sú oveľa citlivejšie pre vznik zubného kazu.
Po jedle sa na zuboch vytvára povlak. V neočistenom povlaku sa kolonizujú baktérie spôsobujúce zubný kaz. Baktérie sa prenášajú infekčne väčšinou od dospelých, často od najbližších príbuzných už v ranom detstve. Aby si už malé dieťa ľahšie zvykalo na zubnú hygienu a na pocit čistých úst, je dobré trénovať čo najskôr a to tak, že mu pri rutinnej starostlivosti, napríklad večer, jemne vytrieme ďasná kúskom jednorázovej gázy namočenej vo vode.

Po prerezaní prvých zúbkov je dôležité začať s pravidelnou ústnou hygienou.
Najprv môžeme pokračovať  jemným čistením zúbkov pomocou gázy, ktorú držíme medzi prstami. Existuje aj pomôcka na navliekanie na prst, ktorá má jemné štetinky a plní funkciu jemnej kefky. Hneď, ako sa v pusinke objavia aj stoličky, je vhodné začať čistiť zúbky mäkkou kefkou – kým dieťa ešte nedokáže vypľúvať (približne do 2 rokov), tak zubnú pastu s obsahom fluóru radšej ešte nepoužívame. Zúbky čistíme krúživým pohybom dvakrát denne.

Večer by malo dieťatko ísť spať vždy iba s čistými zúbkami.


Najvhodnejšie čistenie detského chrupu je pomocou klasickej kefky s malou hlavou a mäkkými štetinkami. Zubnú kefku vymieňame minimálne každé tri mesiace. Zvyčajne okolo 6. roku života vyrastajú za druhými mliečnymi stoličkami tretie stoličky, ktoré sú už trvalé. Od troch rokov sa dieťa pomaly učí čistiť zuby samo, ale vždy pod dohľadom rodiča, ktorý mu pomáha s dočistením. 

Mali by si vytvoriť pravidelný návyk čistenia zubov a to dvakrát denne. Množstvo zubnej pasty by malo byť o veľkosti hrášku, aby sa obmedzilo prehltnutie pasty na minimum. Zuby deťom školského veku sa čistia stieracou technikou. Zubné priestory si môžu deti začať čistiť už aj dentálnou niťou s podporou ústnej vody. Posledný mliečny zub opúšťa ústa vo veku asi 11. rokov. Dovtedy majú za zdravie detských zúbkov prebrať zodpovednosť rodičia a dohliadnuť na to, aby ich ratolesť získala správne a trvalé návyky starostlivosti o ústnu dutinu.

V prevencii zubného kazu u detí nie je dôležité iba samotné čistenie, ale aj správna výživa a obmedzovanie cukru v potrave.


Dojča a batoľa by nemalo dostávať sladkosti vôbec. Konzumáciou potravín obsahujúcich cukry sa v ústach vytvárajú vhodné podmienky pre rast baktérií a vznik zubného kazu.  Strava detí má byť bohatá na minerály, najmä vápnik, fosfor a vitamíny, ktoré sú obsiahnuté vo všetkých druhoch zeleniny, ovocia, v rybách, mlieku, tvarohu, syroch, vajciach, droždí, celozrnných výrobkoch, klíčkoch a orechoch.

Kedy prvýkrát navštíviť zubného lekára?


Súčasťou starostlivosti o detský chrup by mali byť aj pravidelné návštevy zubného lekára už po prerezaní prvých zúbkov, aby si dieťa zvyklo na prostredie zubnej ordinácie a na to, že mu do pusinky nazerá iná osoba ako mamička alebo otecko. Návštevu zubára sa odporúča opakovať každých šesť mesiacov. Všetka starostlivosť detský chrup si vyžaduje dôslednosť a pravidelnosť. Tým sa dá prispieť k správnemu vývoju, zdraviu trvalého chrupu a krásnemu úsmevu.

 

Ďalšie články k téme Ako sa starať o mliečny chrup?

O autorovi
Mgr. Daniela Haľková
Mgr. Daniela Haľková
Čítať viac od autora
O autorovi
Mgr. Daniela Haľková
Mgr. Daniela Haľková
Čítať viac od autora