Face workout pomáha uberať roky aj bez skalpela

12. 1. 2023 · Redakcia BeautyClub Dr.Max · 6 minút na prečítanie
 • pleť
 • vrásky
Poznáte face workout?

 

Tak, ako zvykneme trénovať svaly na tele, je podľa odborníkov dobré nezabúdať ani na svaly na tvári a na krku. Najnovší trend „face fitness“ konečne prichádza aj k nám - už ste ho vyskúšali?

O tvárovej jóge ste už pravdepodobne počuli. Teraz však na trh prichádza novinka, ktorá kombinuje účinky masáže, tvárového cvičenia a kvalitnej kozmetiky s pomôckami, ktoré sľubujú účinnú pomoc pri ochabnutých kontúrach tváre či zoštíhlení problematických partií. Čo by ste o tomto hite v oblasti skincare mali vedieť?

Zázrak alebo mýtus?

Naša tvár sa skladá z niekoľkých vrstiev kože, tuku a svalov. Vonkajšia vrstva pokožky sa nazýva epidermis, hrubá vrstva pod ňou je dermis a pod tou sa nachádza ďalšia vrstva podkožného tuku. Všetky tieto časti sú zodpovedné za to, ako bude v konečnom dôsledku naša tvár vyzerať.

Medzi tukovými vankúšikmi a lebkou sú umiestnené svaly tváre. Vďaka nim sa dokážeme usmievať, mračiť, dvíhať obočie alebo prežúvať. S pribúdajúcim vekom však dochádza k atrofácii tukových vankúšikov, čo v kombinácii s prirodzeným pôsobením gravitácie vedie k ich stenšovaniu a ochabovaniu. Podstatou „face workoutu“ je pohyb svalov, čím dochádza k zlepšeniu prúdenia lymfy v oblasti tváre a krku.

Face workout sa dá vyskúšať aj doma

Prvým efektom, ktorý si na sebe všimnete, bude rozjasnenie pleti a v prípade používania vhodných pomôcok a kvalitnej kozmetiky aj jej prečistenie. Opakované napínanie a uvoľňovanie svalov počas tréningu vedie k spusteniu regeneračného procesu. Ako sa sval spevňuje, získava objem a pružnosť.

Odborníci sa zároveň zhodujú na fakte, že tento nový trend patrí medzi tie bezpečné a určite vám neublíži. Je vynikajúcou doplnkovou starostlivosťou pre všetkých, ktorí radi rozmaznávajú svoju pokožku. Pokiaľ sa rozhodnete predĺžiť svoju rannú a večernú beauty rutinu o pár minút „cvičenia“, určite nebudete ľutovať.

Benefity tvárového cvičenia

S tréningom môžete začať v akomkoľvek veku, no práve tridsiatka je optimálny čas, kedy už začína tvár jemne ochabovať a objavujú sa na nej prvé vrásky. Dobrou správou je, že toto cvičenie funguje aj v prípade zrelej pokožky, no bude vás to stáť o trochu viac úsilia a trpezlivosti.

Čas, ktorý workoutu venujete, závisí od vašich predstáv a možností. Pokojne stačí zopár minút ráno po zobudení a o čosi dlhší tréning večer pri odličovaní alebo pozeraní televízie. Nie je dôležité, v akú hodinu a ako dlho budete na svojej pleti pracovať, podstatnejšia je pravidelnosť.

Benefity tvárového cvičenia

Medzi benefity, ktoré sa v súvislosti s tvárovým cvičením spomínajú, patrí:

 • Budovanie pevnejších svalov a pružnejšej pokožky
 • Podpora prúdenia lymfy a stimulácia krvného obehu v tvárovej oblasti
 • Rozjasnenie pokožky
 • Lepšie vstrebávanie výživných látok do kože
 • Uvoľňovanie napätia a stresu
 • Prevencia voči bolestiam hlavy
 • Regenerácia a relaxácia
 • Zvýšenie prirodzenej tvorby kolagénu a elastínu v koži
 • Podpora lymfatického systému, spojená so zmiernením opuchov tváre

 

Vyskúšajte domáci tréning

 • Pre pevný krk - Pohodlne si sadnite a oprite sa, ramená držte stiahnuté dole a chrbát vystretý. Otvorte ústa a sánku mierne vytlačte dopredu. Vypnite krk a hlavu jemne zakloňte, pričom ramená tlačte čo najviac nadol. Vydržte 5 sekúnd, uvoľnite a niekoľkokrát zopakujte.
 • Proti ochabnutým očným viečkam - ukazováky si priložte na nadočnicový oblúk pod obočie. Jemným ťahom prsty potiahnite asi 2mm dohora a zároveň sa snažte privrieť vrchné viečka. Mali by ste cítiť chcenie a ťah. Urobte aspoň 10 opakovaní.
 • Spevnenie kontúr brady a krku dosiahnete nasledujúcim cvikom - hlavu zakloňte, ramená tlačte nadol a chrbát držte vystretý. Bradu zodvihnite mierne dohora, sánku vysuňte dopredu a pery našpúľte, akoby ste chceli poslať bozk. Napínajte oblasť brady a krku 5 - 10x po dobu 5  sekúnd.
 • Pre podporu účinkov cvičenia môžete do vašej domácej rutiny zapojiť aj pomôcky v podobe masážneho rollera alebo špeciálnej doštičky. Niekoľkými ťahmi vás dokážu zbaviť opuchov pod očami či podporiť vstrebávanie obľúbenej kozmetiky hlbšie do pleti.

Pomôcky, ktoré sa oplatí mať doma

Masážny valček, známy aj ako face roller, oceníte pri každodennej starostlivosti o pokožku, ktorá bude aj vďaka nemu pevnejšia a žiarivejšia.

Masážne valčeky však nie sú žiadnym módnym výstrelkom – v Číne ich dobre poznali už v 17. storočí. Ich základ tvoria kamene, ako je ruženín, nefrit, jadeit, čistý kremeň alebo kryštál. Hladký povrch sa jednoducho čistí a podľa potreby ho môžete ľahko zachladiť alebo zohriať.

 • Masážny valček na tvár podporuje absorpciu krémov, sér, oleja alebo pleťových masiek – vďaka masáži sa produkty ľahšie vstrebávajú hlbšie do pleti, čím je ich účinok intenzívnejší.
 • Pravidelné používanie face rollera obnovuje cirkuláciu krvi, stimuluje kožu k väčšej produkcii kolagénu, eliminuje toxíny a prebytočné tekutiny z tváre, pleť vyhladzuje a odstraňuje tiež svalové napätie okolo čeľustí.
 • Jeho chladivé účinky priaznivo pôsobia proti opuchom a kruhom pod očami.

Ak ešte nepoznáte masážnu doštičku Guasha, je najvyšší čas sa zoznámiť. Práve táto pomôcka povýši váš domáci face workout na vyššiu úroveň.

Poznáte face roller?

Ako jej názov napovedá, vychádza z tradičnej čínskej medicíny, ktorá pomáha odplavovať z tela toxíny, vyhladzovať vrásky a spevňovať tvárové kontúry.

Tvárová Guasha môže dokonca nahradiť invazívne zásahy do tváre, ako je facelifting alebo botox. Výsledkom masáže pomocou doštičky z jadeitu je prehriatie pokožky, zjednotenie tónu pleti, uvoľnenie napätia a celkové vylepšenie vzhľadu tváre.

Doštičku sa neodporúča používať samostatne bez ošetrujúcej kozmetiky. Ako podklad je naopak nutné aplikovať pleťový krém,olej, masku alebo sérum. Tvár si masírujte hranou kameňa tak, aby ste videli stopy začervenenia. Doštičku sa odporúča používať 2-3x týždenne na očistenú pleť, pričom po použití ju ošetrite pomocou navlhčenej handričky.


BeautyClub Dr.Max je aj na sociálnych sieťach
Ďalšie články k téme Face workout pomáha uberať roky aj bez skalpela